Uspjeh učenica na Statističkom natjecanju

Autor: Nada Ratković, 3. 2. 2020.

Ekipa učenica 3.a razreda, zanimanja ekonomist ostvarila je odličan uspjeh na Statističkom natjecanju 2019./2020. natjecanju za srednjoškolce na državnoj razini pod vodstvom mentorice Nade Ratković. Natjecanje organizira Državni zavod za statistiku i sastoji se od dva nacionalna kruga. U prvome krugu natjecanja u kategoriji A, koji je održan od 13. do 27. siječnja 2020. ekipa „Mačkula“ u sastavu učenica: Gabriela Gašpar, Mirna Jurko i Ema Lovrić sa 96,7% riješenoga testa ostvarila je 2. rezultat u državi prema broju bodova. Ekipa prolazi u drugi krug državnog natjecanja koji će se održati od 4. do 25. veljače 2020. Prema podacima DZS gotovo 1200 učenika odmjerilo je snage u prvom krugu natjecanja.

Natjecanje organizira Državni zavod za statistiku i sastoji se od dva nacionalna kruga. Tko pobijedi u drugom krugu ide na Europsko statističko natjecanje (ESC) što je treći, posljednji krug. ESC je jedinstveno natjecanje koje promiče statističku pismenost među srednjoškolcima, a organizira ga Eurostat u suradnji s brojnim nacionalnim statističkim uredima.

U drugi krug su se plasirale 52 ekipe u kategoriji A, a prema podacima DZS gotovo 1200 učenika u kategoriji A i B odmjerilo je snage u prvom krugu statističkog natjecanja.

Ove godine postoji i novost u natjecanju. Osim konačne odluke ocjenjivačkog žirija, uvodi se dodatna nagrada koja je neovisna o ocjenama žirija i njihovu popisu pobjednika, a dodjeljuje se za najbolju prezentaciju prema glasovanju javnosti. Nakon predselekcijskog ocjenjivanja u drugom krugu natjecanja deset prezentacija s najvišim brojem bodova bit će objavljeno na internetskoj stranici Statističkog natjecanja. Sve zainteresirane osobe moći se glasovati za najbolju prezentaciju iz svake kategorije putem online obrasca. Glasovanje će trajati pet dana, a pobjednike obiju kategorija objavit će se na proglašenju pobjednika nacionalne faze ESC-a.

Učenice trebaju uložiti dodatan trud kako bi se došlo do zanimljive nagrade jer osim točnosti u računanju potreban je i kreativan pristup.

Čestitamo djevojkama, kao i njihovoj mentorici na ostvarenom rezultatu te želimo puno uspjeha u daljnjem tijeku natjecanja!