STEM DISCOVERY CAMPAIGN 2020 ONLINE

Autor: Nada Ratković, 8. 5. 2020.

STEM Discovery Campaign 2020 Online zajednička je međunarodna inicijativa koju organizira Scientix koja poziva organizacije, škole, sveučilišta i mlade širom Europe i svijeta da promoviraju STEM u područjima znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike. Medijski natpis za ovogodišnju kampanju je „Inovativni trendovi u obrazovanju“. Glavni cilj STEM kampanje je pokazati zainteresiranost i motiviranost učenika i nastavnika za STEM obrazovanje tijekom školske godine te predstaviti inovativne metode, digitalne alate i resurse za učenje i poučavanje te aktivno uključivanje svojih učenika u obrazovne aktivnosti koje promoviraju STEM. Aktivnosti su provedene i u našoj školi online pod nazivom Green & Digital - Innovative Approaches to Learning and Teaching Online, te smo se pridružili STEM Discovery Campaign 2020 Online.

Inovativni obrazovni trendovi i suvremene pedagoške metode danas su karakteristične za koncept suvremene škole koje učenika stavljaju u aktivan odnos prema sadržaju učenja i koje potiču samostalnost i odgovornost za učenje.

Inovativne metode su pedagoške metode usmjerene na učenika, njegove potrebe, interese i motive, potiču kreativnost, komunikaciju, samostalnost i kritičko mišljenje te koriste elemente igre i zabave u poučavanju.

Plakat izradile: Andrea Poljak i Laura Radanović, učenice 1.a razreda

Europski događaj STEM Discovery Campaign 2020 ONLINE pod nazivom  "Innovative Trends in Education" u našoj školi organizirali su nastavnici Nada Ratković, prof. mentor i Željko Cvitković Đone, prof. mentor u virtualnim učionicama sa učenicima 1. a, 1.g., 2.a., 3.a, 3.b.  i 4.a razreda.

Događaj pod nazivom Green & Digital - Innovative Approaches to Learning and Teaching Online zabilježen je na mapi događanja:

Mapa događanja

Cijeli događaj je opisan u objavljenom radu Green & Digital - Innovative Approaches to Learning and Teaching Online koji se nalazi na poveznici:

Učenici su u virtualnoj učionici organizirali različite STEM online aktivnosti i podijelili primjere dobre prakse. Pomoću suvremenih digitalnih alata učenici su napravili izložbu i predstavili svoje inovativne i kreativne radove online.

Zašto zeleno i digitalno? "Zeleno" jer poruka učenika je potaknuti cijeli svijet na važnost borbe protiv klimatskih promjena i „digitalno“ jer su učenički radovi u virtualnim učionicama napravljeni raznim digitalnim alatima.

Učeničke aktivnosti i radovi za međunarodni STEM Discovery Campaign 2020 Online  predstavljeni su u objavljenom radu i u digitalnoj brošuri.

Poveznica na digitalnu brošuru:

Na međunarodnom STEM Discovery Campaign 2020 Online napravljena je diseminacija međunarodnog eTwinning projekta Life&Money.

Također je predstavljen međunarodni projekt Zelenije sutra, Učeničke akcije u borbi protiv klimatskih promjena.

Pohvaljujemo sve učenike 1.a, 1.g., 2.a, 3.a, 3.b i 4.a koji su sudjelovali u online aktivnostima, a posebno naše drage maturante 4.a razreda koji broje dane do kraja školske godine i koji nas  uskoro napuštaju.

Ovaj je događaj vrijedan doprinos naporima na poboljšanju strukovnog obrazovanja, sustava STEM i naglašavanju uloge učenika i nastavnika u stvaranju modernog i učinkovitog sustava koji može pridonijeti pametnom i održivom rastu STEM-a u Hrvatskoj i Europi.  Događaj u našoj zemlji obilježile su još 4 škole.

Na ovaj način naša je škola postala jedna od mnogih europskih sudionica koji žele promovirati STEM online u strukovnom obrazovanju koji razvija kreativne i inovativne učenike, a vodi do većih mogućnosti zapošljavanja, visokog kvaliteta i izuzetno zanimljivih poslova na tržištu rada.

Do sljedeće 2021 godine!