Veliki uspjeh ekipe Mačkula na Statističkom natjecanju 2019./2020.

Autor: Nada Ratković, 27. 3. 2020.

Još jedno izdanje Statističkog natjecanja 2019./2020. je završilo. Statističko natjecanje  čiji je cilj promocija statističke pismenosti na državnoj razini je ove školske godine privuklo više od 1 300 sudionika okupljenih u 436 ekipa. Učenice naše škole ostvarilie su odličan rezultat na natjecanju. U A kategoriji ekipa MAČKULA: Gabrijela Gašpar, Mirna Jurko i Ema Lovrić, učenice 3.a razreda koje se obrazuju za zanimanje ekonomist uz stručnu podršku mentorice Nade Ratković osvojila je 3. mjesto u Hrvatskoji, te ih očekuju bogate nagrade koje su osigurali DZS i sponzori. Učenice su potvrdile svojim plasmanom da interes za statistiku među učenicima postoji što dokazuje da razumijevanje i interpretacija statističkih podataka imaju budućnost!

Čestitke ekipi Mačkula!

Učenice su u 1. krugu natjecanja dokazale koliko dobro poznaju statističke pojmove, izračune i testirale su svoju snalažljivost u pretraživanju i razumijevanju statističkih podataka. Nakon prvog kruga su zauzele 2.mjesto prema broju bodova u državi sa 96,7% riješenoga testa. U 2. krugu natjecanja učenice su provele statističko istraživanje na temu: Analiza podataka iz godišnjeg istraživanja o primjeni IKT-a u kućanstvima u Republici Hrvatskoj u 2019. prema traženim kriterijima  i pokazale na primjeru iz stvarnog života da mogu na jednostavan i zanimljiv način objasniti složenu statističku metodologiju. Nakon prvog stručnog ocjenjivanja u 2.krugu koje je provela dr. sc. Mirjana Čižmešija, redovita profesorica na Katedri za statistiku Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, zauzele su ponovno 2.mjesto u državi. Nakon 3. kruga ocjenjivanja ocjenjivačkog žirija nacionalne faze koje se sastojalo od istaknutih pojedinaca koji su na profesionalni način povezani sa statistikom,  ekipa je se plasirala na treće mjesto u državi. Učenice su svojim plasmanom pokazale da itekako žele i znaju više, dok je mentorica uloženom nemjerljivom energijom ukazala kako doprinosi odgoju novih generacija mladih statističara. Interes za statistiku među učenicima postoji što dokazuje da  razumijevanje i pravilna interpretacija statističkih podataka imaju budućnost Osim boljeg razumijevanja statistike, vrijednost ovog natjecanja na državnoj razini je i promicanju timskog rada te u suradnji radi ostvarivanja zajedničkih ciljeva.

Ekipu Mačkula i mentoricu očekuju bogate nagrade koje su osigurali Državni zavod za statistiku (DZS) i sponzori natjecanja – AGB Nielsen istraživanje medija, Agramservis i Smartson trgovine te Zagrebačka škola ekonomije i menadžmenta.

Svaka učenica će dobiti tablet kao zajedničku nagradu organizatora DZS i sponzora Agramservisa i Smartson trgovina te stipendiju za studij Business Analytics na Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa u iznosu od 2.500,00 eura (iskoristivo do akademske godine 2021./2022.), nagrada sponzora Zagrebačke škole ekonomije i managementa.

Mentorica će dobiti poklon-bon trgovačkog centra u vrijednosti 1.000 kuna, nagrada sponzora AGB Nielson istraživanje medija i jednogodišnju pretplatu na online portal „ebook 0-24“, nagrada sponzora Zagrebačke škole ekonomije i managementa. S obzirom na situaciju uzrokovanu širenjem virusa COVID-19 za sada još uvijek se ne može reći kada će biti svečana podijela nagrada ekipi i mentorici.

Čestitamo na ostvarenom rezultatu!

Na poveznici je objava za medije::https://natjecanje.dzs.hr/press.html

Vijestr prenose i mediji:https://www.dalmacijadanas.hr/statisticko-natjecanje-sjajan-nastup-sinjskih-srednjoskolaca/