Obilježen Svjetski dan planeta Zemlja 2021.

Autor: Nada Ratković, 22. 4. 2021.

Dan planeta Zemlje obilježen je 22. travnja, a središnje događanje trajalo je tri dana i to u digitalnom obliku. Ove se godine Dan planeta Zemlje obilježava pod motom „Restore Our Earth“ (Obnovimo našu Zemlju),

U sklopu nastavnog predmeta Društveno odgovorno poslovanje, učenici 2.a razreda zanimanja ekonomist  uče da su globalizacija, klimatske promjene, koronavirus i druge degradacije okoliša vrlo štetne za ljudsko zdravlje i uzokuju uništavanje globalne ekonomije. Svjesni negativnih posljedica učenici su se pridružili brojnim organizacijama i pojedincima diljem Zemlje i svijeta sa svojim aktivnostima.

Prezentaciju izradila Božena Maras, učenica 2.a razreda,

Prezentaciju izradila Klara Matićučenica 2.a razreda,

Učenički radovi, digitalni posteri, digitalne brošure, umne mape, videa i plakati su izrađeni u alatima: Powtoon, Lino, Issue, PowerPoint, Canva, Popplet, Glogster i Piktochart.

Plakat izradila učenica 2.a, Marta Jadrijević Mladar

Učenici su u virtualnim učionicama na virtualnom zidu - Padletu ostavili svoje poruke povodom obilježavanja Svjetskog dana planeta Zemlje.

Poveznica:

Svoje primjere dobre prakse su podijelili s učenicima u školi i izvan škole. Na ovaj način kroz primjere dobre prakse uspjeva se pratiti i provjeriti ostvarivanje zadanih ishoda u online okruženju koristeći inovativne metode poučavanja provodeći vrednovanja ishoda svojih nastavnih predmeta.

Video u digitalnom alatu Canva izradila Laura Radanović, učenica 2.a razreda:

Posljednjih desetak godina organizacije i pojedinci diljem svijeta ujedinjeni su u promicanju zaštite i očuvanja okoliša putem digitalne platforme EARTHDAY.ORG, koji surađuje s više od 75.000 partnera u preko 190 zemalja svijeta, kako bi se pokrenule pozitivne akcije za naš planet.

Učenici 2.a razreda zajedno s nastavnicom Nada Ratković, prof.mentor aktivno su se uključili u ovogodišnje digitalno obilježavanje Dana planeta Zemlje preko www.earthday.org stranice. Organiziran je međunarodni događaj na digitalnoj platformi EARTHDAY.ORG u obliku radionice i predavanja na temu „Obnovimo našu Zemlju“ za sve zainteresirane sudionike diljem svijeta. U događaj su se uključili svi projektni partneri eTwinning projekta „Breathe deeply & Think clearly“ na temu „Obnovimo našu Zemlju“.

Naziv događaja je „Breathe deeply & Think clearly“ isti kao i naziv eTwinning projekta i pokrio je teme novih zelenih tehnologija, klimatske i okolišne pismenosti, tehnologije klimatske obnove, regenerativno pošumljavanje i poribnjavanje te ideje i razmišljanja koja mogu pomoći u obnovi ekosustava. Učenici su stekli nova znanja i vještine i poboljšali i ojačali klimatsku i okolišnu pismenost,

Učeničke aktivnosti usmjerene su na podizanje svijesti o posljedicama neodgovornog postupanja prema prirodnim bogatstvima našeg planeta. Posljedice globalizacije i koronavirusa postaju sve strašnije i zato je neophodno da se sva gospodarstva svijeta okrenu održivom razvoju i odgovornom poslovanju.

Učenici pozivaju sve ljude na pokretanje ekoloških promjena jer su posljedice, nažalost, vidljivije nego ikad prije. Krajnje je vrijeme da svi shvatu da postoji jedan dom – Planet Zemlju a jedino ujedinjeni možemo postići rezultat- Zdrav planet koji je nužnost,

E-book s radovima učenika 2.a razreda je u izradi.

Autor: Nada Ratković