Dani medijske pismenosti 2021.

Autor: Nada Ratković, 25. 4. 2021.

U organizaciji Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku te brojnih drugih partnera i pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja, od 19. do 25. travnja, s različitim aktivnostima i u tjednima prije i poslije, održani su 4. Dani medijske pismenosti.

Cilj projekta je osvijestiti javnost o važnosti medijske pismenosti i osigurati što većem broju građana, posebice djeci i mladima, prilike za učenje o medijima.

U suradnji s portalom Medijska pismenost u Srednjoj školi bana Josipa Jelačića Sinj počelo je obilježavanje Dana medijske pismenosti.

Plakat izradio učenik 2.a Stipe Gaurina

Na redovnim satima Vježbeničke tvrtke i Društveno odgovornog poslovanja u Srednjoj školi bana Josipa Jelačića Sinj, eTwinning školi održavaju se online predavanja i radionice putem Zoom i Google Meet aplikacije.

Predavanja za učenike održala je nastavnica Nada Ratković, prof. mentor pod nazivom Medijska pismenost i dezinformacije u strukovnim predmetima.

U predavanja su uključene medijske teme u sklopu  međupredmetnih tema, kojima se kod učenika potiče kritičko vrednovanje različitih medijskih sadržaja. Posebno se ističu: istraživanje i kritičko vrednovanje, stvaralaštvo i inovativnost u digitalnome okružju, prekomjerno provođenje vremena uz medije, elektroničko nasilje, vrednovanje informacija o zdravlju i zdravstvenim temama na internetu, vrednovanje informacija iz različitih izvora, važnost informiranja i uloga medija u informiranju, utjecaj medija i društvenih mreža na donošenje odluka mladih.

Prijavljeni događaj: Medijska pismenost

Medijsku pismenost i dezinformacije je važno podučavati u strukovnim školama. Kod učenika pridonosi razvoju kritičkog mišljenja, prepoznavanju kod zauzimanja stava, objektivnosti. Medijskapismenost, s jedne strane, a s druge strane kako se nositi s fenomenom dezinformacija i lažnih vijesti. Učenici postaju odgovorniji jer prije nego što povjeruju nekoj vijesti prije je provjere.

Poseban naglasak dan je digitalnom građanstvu, s ciljem poticanja svijesti i odgovornosti učenika u korištenju digitalnih alata.

"Medijska pismenost" se opisuje kao sveobuhvatni izraz koji pokriva sve tehničke, kognitivne, društvene, građanske i kreativne kapacitete koji omogućuju građanima pristup medijima i kritičko razumijevanje medija kako bi mogli aktivno surađivati s njima. (Europska komisija i eTwinning).

Pod “dezinformacijama“  se podrazumijevaju provjerljivo lažne ili obmanjujuće informacije koje se stvaraju, prezentiraju i šire radi ekonomske koristi ili namjerne obmane javnosti i mogu nanijeti javnu štetu. (Europska komisija i eTwinning).

Obrazovni materijali su dostupni na mrežnoj stranici:

Autor:Nada Ratković

Popis udžbenika 2021/2022