Great Digital Experts-Veliki Digitalni Znalci

Autor: Nada Ratković, 6. 6. 2023.

U sklopu obilježavanja Europske godine vještina učenici Srednje strukovne škole bana Josipa Jelačića Sinj, 2.n zanimanja pomoćni administartor, s profesoricom Nada Ratković, prof. mentor  organizirali javni međunarodni događaj pod nazivom "Great Digital Experts" u sklopu nastavnog predmate Osnove ekonomije i prava

Događaj je organiziran kao virtualni sastanak, putem platforme Zoom dana 6. lipnja u 10.30 sati.

Učenici,su veliki digitalni znalci. Svoje znanje i vješine su podijelil s učenicima Komercijalno-trgovačke škole Split, zanimanja komercijalist, zajedno sa Marija Istenić, prof. savjetnica u sklopu nastavnog predmeta Poslovne komunikacije.

Nastavnice su učenicima objasnile da digitalne vještine su, pored komunikacijskih i poduzetničkih vještina te vještina kritičkog promišljanja, kreativnosti, mogućnosti brzog donošenja odluka i rješavanja problema, prema Europskom vijeću (Ključne kompetencije za cjeloživotno učenje – Europski referentni okvir) ključne vještine budućnosti i stoga je nužno svakodnevno raditi na njihovom usavršavanju.

Vještine koje se promoviraju u Europskoj godini vještina treba shvatiti na cjelovit način: vještine koje pomažu u profesionalnom razvoju, uključujući osnovne i socijalne vještine, ali i vještine koje su svim građanima potrebne u svakodnevnom životu, uključujući život i transverzalne vještine i kompetencije te vještine za jačanje održivosti, demokracije i socijalne uključenosti.

Učenici su zajedno došli do zaključka da digitalne vještine neophodne su za učenje, rad i svakodnevni život. U gospodarstvu i društvu koji se brzo mijenjaju i ovise o tehnologiji svi moraju imati digitalne vještine.

Potrebno je još snažnije potaknuti digitalno obrazovanje,razvoj i jačanje digitalnih vještina u školama i u Europi!

Virtualni sastanak je protekao vrlo brzo, da je već sljedeći sastank i dogovoren u obje škole.

Inspirirani učenici zajedno u akciji za stjecanje novih vještina.

Boosting competitiveness, participation and talent.

Nastavimo rasti i učiti zajedno.

Okvir DigCompEdu detaljno opisuje 22 digitalne kompetencije podijeljene u šest područja, te nastoji pružiti smjernice na koje načine obrazovatelji mogu digitalne tehnologije koristiti za unapređenje obrazovanja te uvođenje inovacija u vlastitu nastavu kao odgovor na potrebe obrazovanja novih generacija učenika 21. stoljeća i primjene suvremenih pedagoških metoda u odgojno-obrazovnom radu.

Topic: Obilježavanje Europskog tjedna vještina 2023
Time: Jun 6, 2023 10:30 AM Brussels

Meeting ID: 753 8598 4660 Passcode: fp75Y7

Aktivnost i događaj povezan s vještinama može se pronaći na interaktivnoj karti na web stranici Europske godine vještina.

Tijekom godine, nacionalni koordinatori će oblikovati godinu u svojim zemljama, a dostupan je Komunikacijski alat za Europsku godinu vještina 2023. kao pomoć u pripremi komunikacijskih aktivnosti, događaja i odnosa s medijima.

Autor: Nada Ratković, prof. mentor