ŽUTI OKVIR za održivi razvoj, znanost i obrazovanje- Finalisti 2020.

Autor: Nada Ratković, 23. 12. 2020.

Projekt „Učeničke akcije u borbi protiv klimatskih promjena-Zelenije sutra“, kojeg je provodila Eko Grupa SSŠBJJ Sinj iz Srednje strukovne škole bana Josipa Jelačića Sinj, plasirao se kao jedan je od finalista za godišnje nagradu „Žuti okvir za održivi razvoj, znanost i obrazovanje“, projekt kojeg drugu godinu zaredom provodi National Geographic Hrvatska i tvrtke Adria Media Zagreb, poznat i po nazivu „žuti tepih za celebritiye budućnosti“.

Projekt ŽUTI OKVIR za održivi razvoj, znanost i obrazovanje provodi se kako bi se potaknulo zanimanje ljudi za učenje i sudjelovanje u održivom razvoju te istaknuli važni iskoraci u smjeru pojedinaca, institucija i organizacija koji svojim postignućima najbolje oslikavaju, promoviraju i podržavaju ciljeve održivog razvoja u društvu znanja. Riječ je o 17 ciljeva održivog razvoja koje su utvrdili Ujedinjeni narodi čiji je cilj osigurati opstanak planeta Zemlje i ljudske civilizacije.  Kako bi se ljudi bolje skrbili o svom planetu, National Geographic Hrvatska nagrađiva pojedince, timove, tvrtke i institucije koji najviše pridonose održivosti u Hrvatskoj. Brojni pojedinci, tvrtke, ustanove i organizacije imaju priliku nominirati projekte, aktivnosti, proizvode, osobe, gospodarstvenike, znanstvenike, studente, amatere i profesionalce koji svojim postignućima najbolje oslikavaju, promoviraju i podržavaju ciljeve održivog razvoja u društvu znanja.

Riječ je o „žutom tepihu“ na koji će kročiti osobe iz domena znanosti, obrazovanja, gospodarstva, svakodnevnog života i aktivnosti, osobe koje nam možda nisu poznate, koje možda nisu slavne, ali to nedvojbeno zaslužuju biti jer svojim radom i postignućima pridonose napretku i održivosti planeta i naše uljudbe. Oni su pravi celebrityji budućnosti!“ istaknuo je Hrvoje Prćić, glavni urednik National Geographica Hrvatska.

Bez obzira na nezahvalnu situaciju uzrokovanu pandemijom, više od 70 prijava je pristiglo u 17 kategorija održivog razvoja što je ujedno i pokazatelj pozitivnih promjena, za održivu budućnost naše zemlje. Nagradom ‘Žuti okvir’, predstavljeno je 17 ciljeva održivog razvoja.

U finaliste za prestižnu nagradu plasirao se projekt „Učeničke akcije u borbi protiv klimatskih promjena-Zelenije sutra“ iz Srednje strukovne škole ban Josip Jelačić Sinj. Projekt je osmišljen s ciljem zelene tranzicije, pametne i održive zaštite okoliša od onečišćenja, pošumljavanja, poribljavanja šumskih izvora i kampanje javnog zagovaranja u svrhu prevencije požara izazvanih ljudskom nepažnjom.

Projekt je provodila Eko grupa SSŠBJJ Sinj, a voditeljica projekta je nastavnica Nada Ratković, prof.mentor.

Nominiran je u kategoriji  13. „Odgovor na klimatske promjene’.

Od pristiglih nominacija žiri je odabrao finaliste za svaku kategoriju i potom i slavodobitnike kojima su priznanja uručena na svečanoj dodjeli 23. prosinca 2020.

Dodjela godišnje nagrade Žuti okvir za 2020. godinu mogla se pratiti na ngm-odrzivi-razvoj.adriamedia.hr  23. prosinca 2020. od 14 sati.

Snimka se može pogledati na poveznici: https://youtu.be/iryX0bEOqaY

Finalisti u kategoriji 13. Odgovor na klimatske promjene bili su projekti: Shumska farma, Najekološkije tenisice Miret i projekt Učeničke akcije u borbi protiv klimatskih promjena – Zelenije sutra.

Eko-grupa SSŠBJJ Sinj – projekt “Zelenije sutra”,  Srednja strukovna škola bana Josipa Jelačića u Sinju realizirala je odličan projekt “Učeničke akcije u borbi protiv klimatskih promjena – Zelenije sutra” koji uključuje učenike kao glavne nositelje projekta. Utječe na različite dobne skupine građana i povezuje mnoge teme zaštite okoliša od onečišćenja, pošumljavanja, poribljavanja šumskih izvora i kampanje javnog zagovaranja u svrhu prevencije požara izazvanih ljudskom nepažnjom. Voditeljica projekta je profesorica Nada Ratković.

Više o projektu:

1. Projekt "Zelenije sutra

2. Portal za škole

Žuti okvir je otišao u ruke Nikole Borića, vlasnika Obrta za proizvodnju i trgovinu,  za projekt.

Učeničke akcije u borbi protiv klimatskih promjena se nastavljaju novim projektima i projektnim aktivnostima.

Autor: Nada Ratković