𝐌𝐣𝐞𝐬𝐞𝐜 𝐡𝐫𝐯𝐚𝐭𝐬𝐤𝐞 𝐤𝐧𝐣𝐢𝐠𝐞 i 𝐓𝐣𝐞𝐝an 𝐭𝐚𝐥𝐢𝐣𝐚𝐧𝐬𝐤𝐨𝐠 𝐣𝐞𝐳𝐢𝐤𝐚

Autor: Željko Cvitković-Đone, 24. 10. 2023.

Jučer smo povodom 𝐌𝐣𝐞𝐬𝐞𝐜𝐚 𝐡𝐫𝐯𝐚𝐭𝐬𝐤𝐞 𝐤𝐧𝐣𝐢𝐠𝐞 i 𝐓𝐣𝐞𝐝𝐧𝐚 𝐭𝐚𝐥𝐢𝐣𝐚𝐧𝐬𝐤𝐨𝐠 𝐣𝐞𝐳𝐢𝐤𝐚 koji započinje 23. 10., održali radionicu u našoj Gradskoj knjižnici, eksperimentalne književnosti (𝑏𝑙𝑎𝑐𝑘𝑜𝑢𝑡 𝑝𝑜𝑒𝑧𝑖𝑗𝑒) naziva 𝐒𝐨𝐧𝐞𝐭𝐨 𝐦𝐢𝐬𝐭𝐢𝐜𝐨. Radionici su prisustvovali naši učenici smjera komercijalisti zajedno sa prof. talijanskog jezika, 𝐉𝐞𝐥𝐞𝐧𝐨𝐦 𝐏𝐞𝐧𝐢𝐜́.

U prvom dijelu radionice učenike je  s 𝑏𝑙𝑎𝑐𝑘𝑜𝑢𝑡 𝑝𝑜𝑒𝑧𝑖𝑗𝑜𝑚 upoznala ravnateljica Ira Pandža kojom ovom prilikom zahvaljujemo na suradnji. Blackout poezija je drugačija  metoda stvaranja vlastitog djela na temelju postojećeg. Odabrali smo jednu pjesmu iz 𝑲𝒂𝒏𝒄𝒐𝒏𝒊𝒋𝒆𝒓𝒂 autora 𝐅𝐫𝐚𝐧𝐜𝐞𝐬𝐜𝐚 𝐏𝐞𝐭𝐫𝐚𝐫𝐜𝐞 koju smo tehnikom zamračenja ili recikliranja pretvorili u vlastito djelo, spajajući likovnu i pjesničku komponentu u novu formu. U drugom dijelu radionice u skladu s temom manifestacije posvećenom prevođenju, učenici su na temelju pjesme 𝐬𝐮𝐯𝐫𝐞𝐦𝐞𝐧𝐨𝐠 𝐭𝐚𝐥𝐢𝐣𝐚𝐧𝐬𝐤𝐨𝐠 𝐩𝐣𝐞𝐬𝐧𝐢𝐤𝐚 tehnikom zamračenja stvorili vlastitu te su je prevodili na hrvatski jezik uz pomoć profesorice.

Kako nam je bilo na radionici i kako smo se snašli s 𝑏𝑎𝑐𝑘𝑙𝑜𝑢𝑡 𝑝𝑜𝑒𝑧𝑖𝑗𝑜𝑚  možete pogledati u galeriji.

𝐌𝐣𝐞𝐬𝐞𝐜 𝐡𝐫𝐯𝐚𝐭𝐬𝐤𝐞 𝐤𝐧𝐣𝐢𝐠𝐞 i 𝐓𝐣𝐞𝐝an 𝐭𝐚𝐥𝐢𝐣𝐚𝐧𝐬𝐤𝐨𝐠 𝐣𝐞𝐳𝐢𝐤𝐚

Autor: Željko Cvitković-Đone, 24. 10. 2023.