2.DANI STRUKOVNIH NASTAVNIKA

Autor: Željko Cvitković-Đone, 12. 11. 2018.

U organizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih od 22. – 24. listopada 2018 u Šibeniku organizirani su  2. Dani strukovnih nastavnika u okviru projekta „Modernizacija sustava stručnog usavršavanja nastavnika strukovnih predmeta“.

Tijekom tri dana sudionici su imali slijedeći program: 2 zajednička plenarna predavanja, 3 bloka sektorskih tema za sudionike iz svakog strukovnog sektora koje su slušali tijekom radioničkog dijela programa.  Također, svaki sudionik prisustvovao je i na 1 zajedničkom međusektorskom predavanju. Moto ovogodišnjeg druženja nastavnika strukovnih predmeta bio je: „Um nije posuda koju treba napuniti, već vatra koju treba zapaliti“. (Plutarh

Iz naše škole, na toj su manifestaciji sudjelovale profesorica Nada Ratković, mag. oec. za područje „Ekonomija, trgovina i poslovna administracija i profesorica Marija Šimunović, struč. spec. oec. za područje „Turizam i ugostiteljstvo“.

U tri dana održavanja ovog događanja imali smo prigodu slušati različita stručna predavanja i pohađati edukativne radionice istaknutih nacionalnih i međunarodnih stručnjaka i predavača koji su pokrili različite zajedničke teme kao i stručne teme unutar svakog strukovnog obrazovnog sektora. Događaj je bio i prilika za povezivanje s drugim nastavnicima te razmjena ideja i dobrih praksi. Programom razvoja strukovnog obrazovanja planirana je modernizacija sustava stručnog usavršavanja nastavnika strukovnih zanimanja. U sklopu novog pristupa usavršavanja nastavnika strukovnih zanimanja je i ova manifestacija gdje je za 520 sudionika održano ukupno 46 radionica i 60 predavanja.

Više u prilogu „Izvještaj s II dana strukovnih nastavnika

IZVJEŠTAJ S II.DANA STRUKOVNIH NASTAVNIKA

Sve je započelo 22. listopada s pozdravnim govorom ravnatelja Agencije i predstavnika Ministarstva znanosti i obrazovanja te vijestima iz Agencije. Zatim je uslijedilo plenarno predavanje I: Jesmo li dovoljno hrabri da osmislimo obrazovanje budućnosti? mladog inovatora i poduzetnika Perrtu Pölönena iz Finske. Sektorske radionice održane su 23. listopada.

Profesorica Nada Ratković sudjelovala je na sektorskim radionicama u obrazovnom sektoru Ekonomija, trgovina i poslovna administracija u kojem su održane sljedeće radionice:

• Metodička radionica, Irena Ištvanić, ASOO
  • Učinci digitalizacije na marketing – klasični & digitalni marketing, Vedran Topalušić, mag. oec.
  • Digitalni marketing u obrnutoj učionici, Suzana Mikulić, dipl. oec.
  • Računovodstvena pismenost poduzetnika menadžera u EU, Diana Bratičević, dipl. oec.

Profesorica Marija Šimunović je sudjelovala na sektorskim radionicama u obrazovnom sektoru Turizam i ugostiteljstvo gdje su održane sljedeće radionice:

• Metodička radionica, Ivo Tunjić ASOO
  • Potencijali daljnjeg razvoja wellness turizma i kulturnog turističkog proizvoda u Hrvatskoj, dr. sc. Danijela Ferjanić Hodak
  • Specifični oblici turizma – razumijevanje materije u kontekstu strukovnog obrazovanja, dr. sc. Oliver Kesar

Treći dan je započeo zajedničkim radionicama s izbornim međusektorskim temama u okviru kojih su profesorice sudjelovale na radionici Društveno korisno učenje kao strategija poučavanja, izv.prof.dr.sc. Nives Mikelić Preradović. Nakon međusektorskih tema, zajedno smo nastavili edukaciju na sljedećim aktivnostima:

1.Okrugli stol s temom Proaktivnost učenika i usmjerenost na rješavanje problema, moderator Mislav Balković, a sudionici su bili Gordana Frgačić, direktorica ljudskih potencijala, Pevec, prof. dr. sc. Darko Huljenić, Ericsson Nikola Tesla i Silvio Papić, predavač Visoko učilište Algebra

2.Plenarno predavanje II: ​Profesionalni razvoj   strukovnih nastavnika,  Što? Zašto? Kako? (međunarodna iskustva i istraživanje) koje je održala Susanne Gottlieb s Aarhus Universiteta u Danskoj

Stručni skup završio je evaluacijom samog skupa i završnom riječi ravnatelja Agencije Mile Živčića. Prezentacije i galerija fotografija se mogu pogledati na stranici : https://danistrukovnihnastavnika2018.weebly.com/

2.DANI STRUKOVNIH NASTAVNIKA

Autor: Željko Cvitković-Đone, 12. 11. 2018.

Više u prilogu „Izvještaj s II dana strukovnih nastavnika

IZVJEŠTAJ S II.DANA STRUKOVNIH NASTAVNIKA

• Metodička radionica, Irena Ištvanić, ASOO
  • Digitalni marketing u obrnutoj učionici, Suzana Mikulić, dipl. oec.

• Metodička radionica, Ivo Tunjić ASOO