Zajedno smo jači: Snaga umrežavanja i suradnje

Predavanje/radionica: „Zajedno smo jači: Snaga umrežavanja i suradnje“

Datum održavanja: 8. svibnja 2025.

Mjesto održavanja: Srednja strukovna škola bana Josipa Jelačića Sinj i Ekonomska i upravna škola Split

Voditelji aktivnosti: Nada Ratković, mag.oec. i Suzana Mikulić, dipl.oec.

Sudionici: Učenici Srednje strukovne škole bana Josipa Jelačića Sinj i Ekonomske i upravne škole Split

Dana 8. svibnja 2025. godine, održano je predavanje/radionica pod nazivom „Zajedno smo jači: Snaga umrežavanja i suradnje“, s ciljem podizanja svijesti o važnosti timskog rada, umrežavanja i korištenja digitalnih alata u obrazovnom procesu. Predavanje je provedeno u sklopu edukativnih aktivnosti u okviru Festivala znanosti Split, a sudionici su bili učenici iz dviju srednjih škola – Srednje strukovne škole bana Josipa Jelačića Sinj i Ekonomske i upravne škole Split.

Predavanje je započelo objašnjenjem osnovnog koncepta umrežavanja, što znači stvaranje i održavanje profesionalnih i osobnih kontakata, te kako ti kontakti mogu doprinositi uspjehu i osobnom razvoju. Učenicima je objašnjeno kako umrežavanje nije samo poslovna aktivnost, već ključni faktor u učenju, razmjeni ideja i zajedničkom napretku. Naglašeno je kako dijeljenje znanja i iskustava kroz suradnju čini sve sudionike boljima.

Timski rad, kao temelj uspjeha u mnogim područjima, bio je drugi ključni dio predavanja. Predavačice su učenicima prikazale različite aspekte timskog rada, od usklađivanja individualnih ciljeva do postizanja zajedničkih. Učenici su upoznati s izazovima i prednostima rada u timu, uključujući komunikaciju, dijeljenje odgovornosti i zajedničko donošenje odluka. Važno je bilo naglasiti kako uspješan timski rad vodi ka većim i bržim rezultatima, što je posebno korisno u obrazovanju i profesionalnom životu.

Treći segment predavanja posvećen je korištenju digitalnih alata u modernom obrazovanju i poslovanju. Učenici su upoznati s alatima koji olakšavaju umrežavanje, suradnju i komunikaciju, poput platformi za dijeljenje informacija, virtualnih timskih radova, video poziva i mnogih drugih. Naglašeno je kako tehnologija ne služi samo za lakše obavljanje zadataka, već i kao most za povezivanje s ljudima i idejama iz cijelog svijeta.

U sklopu radionice, učenici su se podijelili u timove i dobili zadatak: „Kako poboljšati školsku zajednicu korištenjem tehnologije?“ i „Kako korištenjem tehnologije uspostaviti suradnju među školama?“. Učenici su koristili digitalni alat Padlet kako bi svoje ideje, prijedloge i rješenja podijelili u tekstualnom, infografičkom ili PowerPoint formatu.

Kroz aktivnu raspravu i izradu zadatka, učenici su kreativno razmišljali o mogućnostima implementacije tehnologije za unapređenje školskih zajednica i međusobnu suradnju među školama. Zadatak je uključivao razmatranje kako koristiti alate poput virtualnih učionica, foruma, zajedničkih dokumenata i drugih online platformi za poboljšanje suradnje, dijeljenje resursa i omogućavanje lakšeg pristupa informacijama.

Predavanje i radionica ocijenjeni su kao izuzetno korisni i motivirajući. Učenici su aktivno sudjelovali, postavljali pitanja, dijelili vlastita iskustva i razvijali ideje o tome kako umrežavanje i suradnja mogu pomoći u poboljšanju obrazovnog procesa i društvenih odnosa u školama. Kroz interaktivnu radionicu, učenici su stekli nova znanja i vještine u korištenju digitalnih alata, što im može pomoći u daljnjem profesionalnom i osobnom razvoju.

Zahvaljujemo se svim sudionicima na angažmanu i kreativnim prijedlozima te se nadamo da će ovakve inicijative nastaviti igrati važnu ulogu u obrazovanju mladih, motivirajući ih da koriste tehnologiju i suradnju kao ključne alate za uspjeh u budućnosti.

Zaključak:
Suradnja, timski rad i umrežavanje su ključni za osobni i profesionalni razvoj. Digitalni alati pružaju neograničene mogućnosti za poboljšanje školskih zajednica, proširivanje mreže kontakata i ostvarivanje zajedničkih ciljeva. Svi sudionici radionice pokazali su snažnu volju za učenjem, suradnjom i korištenjem tehnologije kao sredstva za postizanje boljih rezultata, čime je jasno pokazano da zajedno, kroz suradnju i dijeljenje znanja, možemo postići puno više.

Padlet ploča: https://bit.ly/44tD3NB

Zajedno smo jači!
U sklopu Festivala znanosti Split, učenici SŠ bana Josipa Jelačića Sinj i Ekonomske i upravne škole Split sudjelovali su u predavanju i radionici na temu „Zajedno smo jači: Snaga umrežavanja i suradnje“, umrežavanja, timskog rada i korištenja digitalnih alata. Kroz alat Padlet dijelili su ideje kako tehnologijom poboljšati školsku zajednicu i suradnju među školama. Kreativne ideje, odlična interakcija i zajednička poruka: Zajedno možemo više!

Aktivnosti: https://festivalznanosti.hr/files/file/2025/4/program-FZ-2025-split.pdf

Autorica: Nada Ratković, prof. savjetnik

Skip to content