Mreža znanja: Struka, umrežavanje i poduzetništvo

Predavanje: „Mreža znanja: Struka, umrežavanje i poduzetništvo“

Datum održavanja: 9. svibnja 2025.

Mjesto održavanja: Srednja strukovna škola bana Josipa Jelačića Sinj i Ekonomska i upravna škola Split

Voditelji aktivnosti: Nada Ratković, mag.oec. i Suzana Mikulić, dipl.oec.

Sudionici: Učenici Srednje strukovne škole bana Josipa Jelačića Sinj i Ekonomske i upravne škole Split

Dana 9. svibnja 2025. godine održano je stručno, inspirativno i nadahnjujuće predavanje pod nazivom „Mreža znanja: Struka, umrežavanje i poduzetništvo“. Ovo predavanje provedeno je u sklopu Festivala znanosti – Split, a organizirano s ciljem osvještavanja važnosti stručnog razvoja kod mladih, poticanja umrežavanja te osnaživanja poduzetničkog duha među učenicima.

Teme obrađene na predavanju bile su od iznimnog značaja za mlade ljude koji se pripremaju za svoje prve profesionalne korake. U suvremenom svijetu, gdje tržište rada postaje sve dinamičnije i zahtjevnije, sve je važnije ne samo imati znanje, već znati to znanje primijeniti, dijeliti i kontinuirano razvijati kroz suradnju, inicijativu i osobnu odgovornost.

Predavanje je započelo s naglaskom na važnost stručnog obrazovanja i praktičnih vještina kao temelja uspješne karijere. Struka kao temelj profesionalnog identiteta, nije samo sredstvo za zaposlenje, ona je i način da se ostvari vlastiti profesionalni identitet te doprinese društvu. Učenici su podsjećeni da svako zanimanje, bilo ono klasično ili moderno, ima svoju vrijednost i značenje.

Kroz konkretne primjere, dodatno je osvijetljena važnost povezivanja teorijskog znanja s praksom. Učenici su ohrabreni da prepoznaju potencijal vlastitih vještina i ulože trud u njihovo razvijanje.

Drugi dio predavanja, Umrežavanje kao most prema mogućnostima, bio je posvećen umrežavanju, stvaranju i održavanju korisnih profesionalnih kontakata. Predavačice su naglasile kako brojni poslovni uspjesi i prilike dolaze upravo kroz poznanstva, povjerenje i međusobnu podršku.

Učenicima su pojašnjeni pojmovi poput „profesionalna mreža“, „osobni brend“ i „mentorstvo“. Poseban naglasak stavljen je na korištenje modernih alata poput LinkedIna, sudjelovanje u stručnim radionicama, prakse i volontiranja kao načina za osobni i profesionalni rast. Kroz zanimljive i motivirajuće primjere, učenici su potaknuti na aktivno sudjelovanje u zajednici i izgradnju vlastite reputacije u profesionalnom okruženju.

Završni dio predavanja, Poduzetništvo kao stav, a ne samo zanimanje, obuhvatio je poduzetništvo.  Ne samo kao oblik poslovanja, već kao način razmišljanja i djelovanja. Učenici su upoznati s osnovama poduzetničkog mindseta, kao što su prepoznavanje prilika, inovativnost, odgovornost, samostalnost i spremnost na rizik.

Poseban fokus stavljen je na etičko i društveno odgovorno poduzetništvo te važnost djelovanja u korist zajednice. Kroz inspirativne priče predavačica, učenici su vidjeli kako male ideje mogu prerasti u velike projekte, uz predan rad, znanje i vjeru u vlastite sposobnosti.

Aktivno sudjelovanje učenika

Tijekom cijelog predavanja učenici su aktivno sudjelovali. Postavljali su pitanja, iznosili svoja razmišljanja, komentirali teme te prepoznavali izazove s kojima se suočavaju u razmišljanjima o vlastitoj budućnosti. Interaktivni format predavanja omogućio je dinamičnu razmjenu ideja, a osobito ohrabruje činjenica da su brojni učenici pokazali interes za dodatne edukacije iz područja poduzetništva, poslovne etike i profesionalnog razvoja.

Dojam i zaključak

Predavanje je ispunilo sva očekivanja i ocijenjeno je kao izuzetno korisno, motivirajuće i inspirativno. Učenici su stekli nova znanja, ali i dragocjen osjećaj osnaženosti, uvjerenje da je pred njima svijet mogućnosti koji sami kroje svojim znanjem, radom, odnosima i poduzetničkim duhom.

Zaključno, može se reći kako su obrađene tri ključne komponente svakog uspješnog profesionalnog puta:

  1. Struka je temelj koji pruža znanje, kompetencije i identitet.
  2. Umrežavanje je most koji povezuje ljude, ideje i mogućnosti.
  3. Poduzetništvo je snaga koja pretvara znanje i ideje u konkretne rezultate i pozitivne promjene.

Kroz mrežu znanja učimo ne samo iz knjiga, već i jedni od drugih. Budućnost pripada onima koji se ne boje učiti, povezivati i stvarati. Upravo takav duh njeguje i ovakva edukacija.

Zahvaljujemo Festivalu znanosti Split na podršci i prilici da budemo dio ove vrijedne inicijative. Nadamo se da će se ovakve aktivnosti nastaviti razvijati i redovito uključivati u školske kurikulume, jer jasno je mladima ne treba samo znanje, već i prostor za primjenu, rast i stvaranje.

Materijal na poveznici: Mreža znanja-Festival znanosti 09.05.2025..pptx

Aktivnosti: https://festivalznanosti.hr/files/file/2025/4/program-FZ-2025-split.pdf

Autorica: Nada Ratković, prof. savjetnik

Skip to content