Obilježili smo Dan ružičastih majica u našoj školi, odnosno borbe protiv vršnjačkoga nasilja.

Autor: Željko Cvitković-Đone, 5. 3. 2024.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u veljači.

Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Sve je počelo 2007. godine kada su jednoga srednjoškolca u Kanadi vršnjaci maltretirali jer je u školu došao u ružičastoj majici, kao podrška majci koja je bolovala od raka dojke. Nekoliko dana kasnije, njegovi prijatelji organizirali su prosvjed, naime došli su u školu u ružičastim majicama, kupili su ih još 50-ak i dijelili drugim mladićima. Nastavnice Božena Armanda, Miranda Lupi-Ferandin te Željko Cvitković Đone su sa svojim učenicima (3e i 4e, smjer medicinska sestra/tehničar i 1.c smjer komercijalist) doprinijeli ovom hvalevrijednom danu. Putem prezentacija i plakata, te wordwall radionice, učenici su učili o prevenciji vršnjačkoga nasilja, jačanju samopouzdanja te svijesti o ispravnom ponašanju. Učenici su pisali poruke koje više nikad ne želimo čuti te osmislili poruke kojima ćemo uljepšati današnji dan ostalim učenicima u našoj školi. Za kraj, evaluacija: od 27 učenika koji su sudjelovali u evaluaciji: 23 ih je napisalo da o vršnjačkome nasilju više trebamo govoriti, sve aktivnosti su ocijenjene vrlo visokim postotkom.