Međunarodni simpozij znanosti i tehnologije

Autor: Nada Ratković, 1. 3. 2021.

Učenici: Ana Marija Lagator, Laura Radanović, Domagoj Rajevskij, Luciano Vučković pod mentorstvom Nade Ratković, prof. mentor, u konkurenciji preko stotinu istraživačkih radova iz cijelog svijeta, sa svojim radovima osvojili su zlatne medalje na natjecanju Global Trainer Academy u kategoriji Tehnologija i Inovacije. Tri su kategorije bile za prijavu: Znanost, Tehnologija i Inovacije uključujući i Art & Craft. Učenici su se mogli natjecati individualno ili u timu od 2 ili 4 učenika.

Prijave za međunarodno natjecanje su trajale do 10. veljače i pozvani su svi nastavnici koji vide mogućnost napredovanja i širenja i dijeljenja vlastitih znanja.

Učenici su prvo bili nominirani:

Učenice 2.a razreda, Ana Marija Lagator i Laura Radanović koje se obrazuju za zanimanje ekonomist, natjecale su se u dvije kategorije: Tehnologija (Technology) i Inovacije (Innovation).

U kategoriji Tehnologija natjecale su se s projektom po nazivom " The Impact of Internet on Technology".

U kategoriji Inovacije natjecale su se s projektom pod nazivom "Rural Development Eco Innovation".

Za oba projekta, učenice su postigle maksimalan broj bodova i osvojile zajednički u timu 2. zlatne medalje.

Učenici 4.a razreda, Domagoj Rajevskij i Luciano Vučković koji se obrazuju za zanimanje ekonomist, natjecali su se u kategoriji Inovacije (Innovation) s projektom pod nazivom "Solar Aeoroplanes" za koji su osvojili zlatnu medalju.

Osim osvojenih zlatnih medalja u kategorijama Tehnologija i Inovacije, učenici imaju priliku sudjelovati i na međunarodnom natjecanju za najbolje učenika  svijeta u 2021. godini, Student of the Year Award 2021, u organizaciji GTA.

Učenicima su postavljena 4 pitanja od strane ocjenjivača, a prije toga su se trebali predstaviti i ukratko reći nešto o svom projektu. Ispitivanje učenika o projektu odvijalo se putem Zoom aplikacije. Ocjenjivalo se znanje o projektu, komunikacija i samouvjerenost. Bilo je neophodno i dobro vladati engleskim jezikom. Kriteriji ocjenjivanja: 30 bodova (video, ppt ili pdf format), 15 bodova (samopouzdanje), 15 bodova (tečnost engleskog), 20 bodova (znanje o projektu).  Ocjenjivalo ih je šest međunarodnih sudaca i svi su ih ocijenili maksimalnim brojem bodova.

Međunarodni Simpozij se održavao online putem platforme Zoom u razdoblju od 15.-21. veljače 2021.godine. Na Međunarodnom Simpoziju su sudjelovali učenici, nastavnici i ocjenjivači iz 37 zemalja. Nastavnici koji su i ocjenjivači i mentori svojim učenicima na Simpoziju su iz raznih dijelova Hrvatske: Branko Rumenović (Ogulin), Nada Ratković (Sinj), Kristina Škaler (Zagreb), Olivera Tadić (Labin) i Vedrana Šarec (Županja).

Udruga ekonomskih stručnjaka Ekonom iz Ogulina počasni je sponzor Simpozija i predstavnik Hrvatske.

Globalna trenerska akademija (GTA) je udruženje nastavnika, trenera, predavača, predstavnika institucija, kao što su izvršni direktori, predsjednici, rektori, prorektori i predstavnici iz cijelog svijeta, čija je osnovna svrha jačanje misije kvalitetnog obrazovanja. Na čelu organizacije je dr. Imran Malik.

GTA osnovala je grupa edukatora kako bi olakšala rad raznim strukama na terenu i obranila svoja prava te prenijeli potrebne vještine i iskustvo sljedećoj generaciji. GTA nudi redoviti forum za čelnike visokoškolskih i srednjoškolskih ustanova kako bi u globalnom i međukulturalnom kontekstu identificirali i raspravljali o trenutnim glavnim problemima i izazovima s kojima se suočava obrazovni sektor. Također je udruga posvećena služenju svojim članovima i institucijama.

ČESTITKE UČENICIMA I MENTORICI NA POSTIGNUTOM USPJEHU!

Autor: Nada Ratković