Poziv na sudjelovanje - Europska noć istraživača 2019.

Autor: Nada Ratković, 6. 5. 2019.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja ovim putem Vas poziva da u svoje školske programe uvrstite aktivnosti projekta Europske noći istraživača u Hrvatskoj. Projekt se provodi od 1. kolovoza 2018. do kraja 2019. godine. Glavna projektna aktivnost u ovoj godini je događaj Europska noć istraživača u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku 27. rujna 2019. godine. Međutim, pred-aktivnosti se održavaju tijekom cijele godine. Sadržaj aktivnosti je interaktivan i namijenjen djeci, a osnovni cilj projekta je popularizacija znanosti u društvu.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja ovim putem Vas poziva da u svoje školske programe uvrstite aktivnosti projekta Europske noći istraživača u Hrvatskoj. Projekt se provodi od 1. kolovoza 2018. do kraja 2019. godine. Europska noć istraživača je dugogodišnja inicijativa Europske komisije u području znanosti kojoj je naglasak na popularizaciji znanosti, osvještavanju javnosti o važnosti „znanosti u društvu i za društvo“, o važnosti rada znanstvenika i istraživača, o europskim i nacionalnim politikama u znanosti, a obilježava se svake godine posljednjeg petka u mjesecu rujnu diljem Europe.

Hrvatska provodi Europsku noć istraživača 2018. i 2019. godine u sklopu projekta Techno-Past Techno-Future; European Researchers´ Night (TPTF_ERN)“. Glavna aktivnost Projekta zove se „Europska noć istraživača“ i tradicionalno se provodi posljednjeg petka u mjesecu rujnu.

Na javnim površinama gradova hrvatski znanstvenici i istraživači imat će štandove s interaktivnim sadržajima, ponajprije namijenjenih mlađoj populaciji. Nadalje, program obuhvaća i aktivnosti glavne pozornice, nagradne igre i ostalo. Aktivnosti su namijenjene većinom mlađoj populaciji, odnosno osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj djeci te široj javnosti, a svrha im je zabava, učenje uz igru i prezentacije te osvještavanje šire javnosti o glavnim porukama projekta.

Zagreb: Europski trg, Tunel Grič

Split: Podrumi Dioklecijanove palače, Riva

Rijeka: Tower Center Rijeka

Osijek: Dvorište Rektorata.

Također, nevezano za samu Europsku noć istraživača, od početka rujna ove godine do Europske noći istraživača u 2019. godini osam hrvatskih gradova će provoditi interaktivne aktivnosti za mlade vezane uz ciljeve ovoga projekta. Gradovi u provedbi su: Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Pula, Zadar, Varaždin i Dubrovnik.

Također, upite vezane uz sudjelovanje škola na aktivnostima ili volontiranje u sklopu projekta možete poslati na ERN_upit@mzo.hr.

Priloženi dokumenti:
Europska_noc_istrazivaca_plakat-priprema_(004).pdf (834.62 KB)